نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
  1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر ارزشمند
    میانگین پست
    0.57
    شماره عضویت
    29090
    نام من
    زیدآبادی
    ساز من
    PSR-A3000
    تاريخ تولد
    1367
    1,363 بار تشکر ازشما
    "

مونو لگاتو چیست - Mono Legato

نقل قول نوشته اصلی توسط کیبوردیست 660 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    جنسهایی که از کیفیت بالایی برخوردارند یا قیمت بالایی دارند یا یک سری محدودیتها با توجه به بودجه کاربر در اختیارشون میزارن...مثل نسخهای نرم افزاری یاماها برای آهنگسازی cubase element cubase artist aubase pro قیمت نسخه ارجینال سونار و اف ال هم قیمت تازه نسخه element کیوبیس هستش تقریبا!البته مونو شدن یاماها باعث تعجبم شد و تبریک میگم یکی از دوستانم بنام رایموند در امریکا که کارهای ارمنی بیشتر میزنه مجبور شد آ3000 که مونو نداشت رو بفروشه و pa700 ارینتال بگیره الان فکر کنم با این خبر خوشحال میشه...لگاتو هم چیز خاصی نیست البته شاید ضعف محسوب بشه تو کیبورد ولی بعید میکنم مثلا کرگ قابلیت scale legato داشته باشه با این حساب نوازنده باید از مهارت بالایی در اجرای نتها برخوردار باشه
    درود بر شما
    اگر منظور شما را درست متوجه شده باشم اشاره کرده اید که a3000 حالت مونو ندارد در حالی که این کیبرد حالت مونو و لگاتو را بصورت جداگانه داراست .

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کارشناس کیبرد و موسیقی
    میانگین پست
    0.03
    شماره عضویت
    18380
    نام من
    رضا
    ساز من
    Yamaha MOTIF XF6 - Casio Privia PX150 - Yamaha WX5 - Yamaha Pacifica 112v
    تخصص من
    یادگیری
    3,855 بار تشکر ازشما
    "
    نقل قول نوشته اصلی توسط Yamaha PSR-62 نمایش پست ها
    درود بر شما
    اگر منظور شما را درست متوجه شده باشم اشاره کرده اید که a3000 حالت مونو ندارد در حالی که این کیبرد حالت مونو و لگاتو را بصورت جداگانه داراست .
    من در تکمیل حرفهای آقای زید آبادی اضافه کنم که لگاتوی پلی فونیک (چند آوایی) اجرایش توسط انسان غیر ممکن هست. لگاتو باید حتمن مونوفونیک (تک آوایی) باشد. مونو لگاتو یعنی لگاتوی مونوفونیک.

هر چند که ما در اینجا بحث مفصلی در باره لگاتو با خود کیبوردیست ۶۶۰ داشتم و کامل این مبحث رو توضیح دادم یه بار دیگه توضیح میدم:
    لگاتو نواختن نتها به صورت پیوسته از یک نت مثلن سل تا دو بدون سکون هست و در این فاصله نتها نباید گسسته اجرا شوند. در سازهایی مثل ترمپت یا ساکسیفون که مونوفونیک هستند (فقط یک نت میشود زد در هر لحظه) مونو بودن لگاتی ذاتی هست. در سازهایی مثل گیتار و یا ویالون که میشود دو تا نت (یا بیشتر رو زد) لگاتوی چند آوایی فقط وقتی ممکن هست که انگشت گذاری به شما اجازه پیوسته نواختن رو بدهد که این کار یا خیلی مشکل و یا غیر ممکن هست در اکثر مواقع و من تا بحال نشنیدم. به همین دلیل پیاده سازی لگاتوی پلی فونیک روی کیبورد هم تا به حال انجام نشده و در عین حال پیچیدگی های خاصی دارد.

در هر کیبوردی که شما لگاتو داشته باشید باید در حالت مونو باشید اول! چه کرگ چه یاماها چه رولند.

3. کاربر گرامی muse عزیز ،6 نفر از این پست شما تشکر کرده اند

amin.p.m (24 دی 1396), Mr Nazari (24 دی 1396), محمدی زاده (24 دی 1396), Yamaha PSR-62 (24 دی 1396), بابک فدایی (25 دی 1396), عمو فرخ (24 دی 1396)

4. Top | #3

عنوان کاربر
    همیار ویژه انجمنها
    میانگین پست
    0.11
    شماره عضویت
    10290
    نام من
    hamidreza zolfaghari
    ساز من
    yamaha s950
    تاريخ تولد
    1363
    من امروز
    مشغول یادگیری و تلاش
    تخصص من
    آهنگساز،پیانیست،کیبوردیست
    12,001 بار تشکر ازشما
    "
    بله کاملا درسته اینم لگاتوی چند آوایی به قول muse در این صدا 10 تا از کمانجاتهای ترکی و عربی 2 ویالون و 2 ویولا و میکس صدای استرینگ عربی و ترکی مجموعا 16 صدا اتقام شده و فکر میکنم 2 یا 4 تا از صداها لگاتو میباشد بدترین حالت صداهای لگاتو مخصوصا سازهای آرشه ای مثل ویولا این هستش که البته به نظر من در اکتاوهای زیر یک مقدار صدارو بیس و زننده میکنه...البته فعلا دارم روش کار میکنم البته بصورت سلو خیر به صورت گروهی نوازی ویالونهای مختلف

[تنها کاربران عضو میتوانند لینک هارا مشاده کنند. ]

5. Top | #4

عنوان کاربر
    کارشناس کیبرد و موسیقی
    میانگین پست
    0.03
    شماره عضویت
    18380
    نام من
    رضا
    ساز من
    Yamaha MOTIF XF6 - Casio Privia PX150 - Yamaha WX5 - Yamaha Pacifica 112v
    تخصص من
    یادگیری
    3,855 بار تشکر ازشما
    "
    نقل قول نوشته اصلی توسط کیبوردیست 660 نمایش پست ها
    بله کاملا درسته اینم لگاتوی چند آوایی به قول muse در این صدا 10 تا از کمانجاتهای ترکی و عربی 2 ویالون و 2 ویولا و میکس صدای استرینگ عربی و ترکی مجموعا 16 صدا اتقام شده و فکر میکنم 2 یا 4 تا از صداها لگاتو میباشد بدترین حالت صداهای لگاتو مخصوصا سازهای آرشه ای مثل ویولا این هستش که البته به نظر من در اکتاوهای زیر یک مقدار صدارو بیس و زننده میکنه...البته فعلا دارم روش کار میکنم البته بصورت سلو خیر به صورت گروهی نوازی ویالونهای مختلف

[تنها کاربران عضو میتوانند لینک هارا مشاده کنند. ]

لگاتو برای یک ساز تعریف میشود و اجرای آنسامبل ای که شما گذاشتید (استرینگ سکشن) باز هم لگاتوی مونوفونیک هست نه پلی فونیک چرا که هر ساز تنها یک نت رو در هر لحظه به صورت مونو میزند. ماهیت پلی فونیک برای ساز تعریف میشود. این کار شما اسمش هارمونی ایجاد کردن هست مثلن اگر چلو و ویالون باشد میشود هارمونی دو بخشی و ... هر تک ساز اما هارمونی مربوط به خودش را به صورت مونو لگاتو اجرا میکند...

لگاتوی پلی فونیک یعنی نوازنده گیتار به صورت پشت سر هم در هر بار دو نت گیتار رو توامان بزند و به صورت پیوسته دو نت بعدی الی آخر که بسیار مشکل هست.

روی ویالون هم یعنی آرشه روی دو سیم کشیده شود و دست رو گردن ویالون جابجا شده و به صورت پیوسته نت بعدی رو بزند. این یعنی لگاتو.

تنها سازی که زدن لگاتوی پلی فونیک پیوسته روی آنها ساده هست آکاردیون هایی هست که رجیسترهای آکورد دارند. این ساز رو به راحتی میشود رویش لگاتوی پلی فونیک زد چرا که دست راست نتها رو پیوسته میزد و دست چپ هم آکورد ها رو عوض میکند و فشار دو صفحه آکاردیون به هم صدا ایجاد میکند.

وقتی سازی مونوفونیک هست یعنی در هر لحظه فقط یک نت رو اجرا میکند و وقتی ساز پلی فونیک هست یعنی در هر لحظه چند نت رو اجرا میکند. استرینگ سکشن ساز نیست اسرینگ سکشن آنسامبلی از سازهاست.

6. The Following User Says Thank You to muse For This Useful Post:

کیبوردیست 660 (24 دی 1396)